O APLIKACJI

O APLIKACJI
 
Aplikacja „Łabędzim szlakiem” oraz strona internetowa www.labedzimszlakiem.pl powstały, aby umożliwić lepsze poznanie Mazowieckiego Parku Krajobrazowego i znajdującego się na jego terenie rezerwatu „Na Torfach” – jednego z najcenniejszych przyrodniczo miejsc Mazowsza. Dzięki tym narzędziom można poznać gatunki tutejszej flory i fauny, a także odkryć wiele  tajemnic. Każdy wielbiciel przyrody znajdzie tu mnóstwo informacji, które pozwolą lepiej zrozumieć jak bardzo skomplikowanym, zróżnicowanym i ciekawym ekosystemem jest las…
 
Rezerwat „Na Torfach” znajduje się na południowy wschód od Otwocka. Jest to najbardziej na północ wysunięty fragment torfowiska zwanego „Bagno Całowanie”. Aby tu trafić wystarczy jechać z Otwocka leśną drogą będącą przedłużeniem ulicy Andriollego lub iść kierując się znakami czarnego szlaku turystycznego. Można też tu dotrzeć z Celestynowa, do którego prowadzi przyrodnicza ścieżka rowerowa „Przez lasy Celestynowsko-Otwockie”.
 
Dzięki aplikacji i stronie internetowej można poznać ten rejon nie wychodząc z domu. Jednak najlepiej zrobić to odwiedzając Ośrodek edukacyjno-muzealny „Baza Torfy” i wyznaczoną w jego pobliżu, prowadzącą skrajem rezerwatu, ścieżkę dydaktyczną „Łabędzim Szlakiem”. To właśnie po niej oprowadza intuicyjna i wygodna w obsłudze aplikacja. Ten mobilny przewodnik został zaprogramowany tak, aby sam przedstawiał gościom kolejne przystanki na trasie. Niezawodność systemu i jego niezależność od internetu i GPS gwarantują umieszczone przy trasie, niewielkie czujniki. To one sprawiają, że w określonych punktach, korzystając z informacji wyświetlonych na ekranie smartfona można dowiedzieć się więcej o przyrodzie konkretnego miejsca…
 
Aplikacja „Łabędzim Szlakiem” przeznaczona jest na urządzenia mobilne działające w systemach Android i iOS – a więc na systemach w oparciu o które pracuje ponad 92% nowoczesnych urządzeń komunikacji mobilnej (m.in. telefonów komórkowych). Stworzona aplikacja jest rodzajem wirtualnej ścieżki dydaktycznej zawierającej informacje prezentowane na ścieżce w formie pełniejszej – rozszerzonej. Oznacza to że konfiguracja aplikacji jest zbliżona do klasycznej strony internetowej, czyli „strona główna” z informacja podstawową i treści rozszerzone (więcej o…).
 
Takich „stron głównych” (czy też informacji podstawowych) jest 12 – czyli tyle ile jest „przystanków” na trasie ścieżki, a ich treść jest rozszerzeniem informacji prezentowanej na tradycyjnej tablicy edukacyjnej, czyli te (np. ilustracje i szczegółowe wiadomości), które ze względu na ograniczoną powierzchnię, po prostu na klasycznej tablicy się nie mieszczą. W efekcie użytkownik ścieżki otrzymuje pełną i ciekawą informację znacznie bogatszą niż prezentowana w formie tradycyjnych tablic na ścieżce. Aplikacja umożliwia wyświetlenie zawartych w niej wiadomości na życzenie użytkownika, a więc także po za ścieżką – dzięki temu każdy będzie miał możliwość przypomnienia sobie i utrwalenia informacji zdobytych w terenie.
 
Aplikacja jest bezpłatna dla odbiorców korzystających z telefonów komórkowych i tabletów działających w systemach Android i iOS. Została udostępniona na platformach dystrybucji cyfrowej operatorów systemów, to jest w tzw. sklepach: App Store i Google Play. Odnośniki do jej pobrania znajdą się na stronach internetowych oferenta i partnera projektu oraz na stronie projektu (www.labedzimszlakiem.pl), a także bezpośrednio na ścieżce edukacyjnej „Łabędzim szlakiem” – w formie kodów QR (przekierowanie do miejsca pobrania).
 
Innowacyjność systemu polega na samoczynnej współpracy opisanej powyżej aplikacji z niewielkimi czujnikami umieszczonymi w terenie (np. przy tablicach edukacyjnych). Odbywa się ona w oparciu o technologię BLE i polega na zasadzie interakcji – zbliżenie się do czujnika (zasięg od 2 do 70 m, zależny od kalibracji) powoduje „wywołanie” dedykowanych do konkretnego miejsca informacji z aplikacji. Czujniki pełnią też funkcję nawigacyjną – znalezienie się w ich zasięgu powoduje podświetlenie lokalizacji na mapie ścieżki. Dzięki czujnikom możliwe jest także monitorowanie ruchu użytkowników systemu na trasie – można generować statystyki dotyczące ilości użytkowników korzystających z danego punktu i czas ich przebywania w zasięgu czujnika. To rzetelne i wartościowe dane mogące stanowić ważny element monitoringu, a w konsekwencji także modelowania ruchu na trasie. Co ważne, do ich pozyskania nie jest potrzebny dostęp do Internetu na ścieżce.
 
Rozmieszczonych zostało w terenie - 12 czujników (biconów) – uaktywniającym się każdemu z posiadaczy aplikacji, zbliżającym się do punktów oznakowanych tradycyjnymi tablicami informacyjnymi ustawionymi na szlaku:

- Początek ścieżki – o działaniu systemu; schematyczna mapa terenu (wyświetlana na życzenie w każdym miejscu trasy) z zaznaczoną lokalizacją punktów na ścieżce; walory przyrodnicze Mazowieckiego Parku Krajobrazowego; turystyka w parku krajobrazowym – szlaki turystyczne, zasady zachowania się na szlakach,
- Co grozi lasom? – pożary, zasady zachowania się w lesie,
- Rezerwat przyrody „Na Torfach” – informacje podstawowe o rezerwacie, obowiązujące przepisy,
- Mrowisko – rola mrówek w ekosystemie leśnym, opis społeczności
- Drzewa – stare drzewa i ich rola w ekosystemie, charakterystyka gatunków drzew występujących w tym miejscu,
- Ptaki leśne – gatunki występujące na terenie MPK, wskazówki pomagające rozpoznać głosy,
- Zwierzęta leśne – gatunki chronione występujące w MPK, rola zwierząt w ekosystemie leśnym,
- Las – budowa warstwowa,
- Punkt widokowy jezioro „Torfy” – historia powstania,
- Typy borów – bór jako przykład zbiorowiska leśnego,
- Bór suchy – opis zbiorowiska, charakterystyka roślin boru suchego,
- Mchy i porosty – opis gatunków, faktura, porównanie gatunków spotykanych w tym miejscu.
 
Uzupełnieniem systemu jest, będąca rodzajem wirtualnej ścieżki dydaktycznej dostępnej w każdym miejscu z komputerów PC, strona internetowa www.labedzimszlakiem.pl udostępniona w Internecie.
 
Ważnym elementem zrealizowanego projektu było ogromne zaangażowanie autorów i wolontariuszy, działaczy Fundacji TERAZ MAZOWSZE i Mazowieckiego Zespołu Parków Krajobrazowych, dzięki którym stworzona została baza wiedzy (teksty, archiwalne i nowe zdjęcia) wykorzystana do zasilenia aplikacji oraz strony internetowej.
 
Co ważne - informacje dostępne dzięki aplikacji na ścieżce dydaktycznej i na stronie www.labedzimszlakiem.pl, są również dostępne z dowolnego miejsca w Polsce i na świecie dzięki globalnemu zasięgowi Internetu (ograniczonego jedynie polska wersją przewodnika).